پوست

پوست، انواع و ویژگی‌های آن‌ها

پوست، انواع و ویژگی‌های آن‌ها

آشنایی با پوست و انواع آن و همچنین ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند در نگهداری و سلامت پوستمان تاثیرات مهم و زیادی داشته باشد. گروه مشاورین سایت فروشگاهی ژربرا تلاش می نماید در این مقاله به بررسی انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها پرداخته و اطلاعات لازم و حیاتی در این خصوص را در اختیار شما خوانندگان و مشتریان عزیز قرار دهد.

پوست را به طور کلی می‌توان به ۴ گروه متفاوت تقسیم بندی نمود که هر نوع پوست مستلزم مراقبت‌های خاص خود بوده و می بایستی با کمک علم روز برای نگهداری و  سلامت آن تلاش نمود. این دسته از مراقبتهای پوستی اصولا کار دشواری نبوده و انجام مرتب و روزانه آن ها به شادابی و سلامت پوست کمک و از پیری و چروکیدگی پوست در طولانی مدت محافظت خواهند نمود. بر اساس آخرین مطالعات انجام شده بر روی پوست انسان، انواع پوست را به چرب، خشک، معمولی و ترکیبی تقسیم‌بندی نموده اند.

 

 

١. گروه پوست های معمولی

به طور کلی پوست معمولی بهترین نوع پوست بوده و تقریبا عده ای کثیری از افراد آرزوی داشتن چنین پوستی را دارند. پوست معمولی نرم و لطیف، با کشیدگی طبیعی و منافذ ریز بوده که به آسانی قابل مشاهده نیستند. پوست طبیعی دارای ظاهری صاف، نرم، ارتجاعی و هموار دارد که نه در گروه پوستهای چرب قرار گرفته و نه می توان آنها را در گروه پوستهای خشک طبقه بندی نمود. پوست معمولی گرچه به نوبه خود سالم می باشد اما همانند سایر گروه های پوستی نیاز به نگهداری و مراقبت روزانه داشته و میبایستی همانند سایر دسته بندیهای پوستی کاملا مراقبت شود. غفلت از اصول مراقبت پوست، با بالاتر رفتن سن و سال، منجر به چروکیدگی و پیری پوست خواهد شد. بهترین راه مراقبت از آن هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و گاهی استفاده از لوسیون‌های تقویت‌کننده و البته دقت در رژیم غذایی است که میتواند تاثیر بسزایی در سلامت و طراوت پوست داشته باشد.

٢. گروه پوست های چرب

در پوست چرب، منافذ درشتی دیده می‌شود که تمایل به تغییر شکل از حالت طبیعی بافت را دارند. این نوع پوست دارای غدد چربی بسیار فعالی بوده که موجب تولید چربی بیش از حد می‌شوند و به پوست ظاهری براق و چرب می‌دهند. در پوست‌های چرب، جوش و لکه جوش‌های سرسیاه و سفید به وفور دیده می‌شود که با نگهداری و مراقبت صحیح و اصولی از این دسته از پوستها می‌توان آنها را از وجود چربی های اضافی دور نگه داشته و همواره چربی آن را کنترل نماییم تا پوستی شفاف و پاکیزه داشته باشیم. استفاده از شوینده مناسب ۲ بار در روز و همچنین رطوبت‌رسان‌های فاقد چربی بهترین روش برای مراقبت از پوست‌های چرب می باشند.

 

 

٣. گروه پوست های خشک

برخلاف پوست‌های چرب، پوست خشک فاقد ترشحات چربی بوده و غدد چربی آن بسیار کم کار می باشد. این ویژگی باعث خشکی و شکننده شدن پوست می‌شود در این حالت رنگ چهره خشک و کدر به نظر رسیده و پوست به صورت پوسته پوسته از بدن جدا می شود. خشکی پوست با تابش نور خورشید، باد، بالا رفتن دمای هوا، برخورد با تهویه مطبوع، کمبود مصرف آب و استفاده از صابون‌های تند و شیمیایی بیشتر خواهد شد. مراقبت صحیح و استفاده درست از محصولات مناسب پوست های خشک می‌تواند این نوع پوست را مرطوب و هیدراته کرده و میزان انعطاف و رطوبت آن را بالا برده و به پوست جان تازه ای ببخشد. همچنین استفاده از صابون‌های مخصوص پوست‌های خشک و استفاده از کرم ضد آفتاب و کرم‌های مرطوب‌کننده و مغذی راه‌حل خوبی برای نگهداری از پوست‌های خشک  بوده که در طی سالیان متمادی و با مطالعاتی که در این زمینه صورت پذیرفته امری کاملا بدیهی و ثابت شده تلقی میگردد.

۴. گروه پوست های ترکیبی

داشتن پوست ترکیبی بدین مفهوم است که بخشی از پوست افراد چرب و بخشی دیگر آن خشک می باشد، پوست اغلب افراد پوست ترکیبی یا مختلط بوده که معمولاً نواحی پیشانی، بینی و چانه چرب و نواحی گونه، دور چشم و دور دهان از گروه پوستی خشک می باشد. مراقبت از پوست و استفاده صحیح از محصولات و فراورده‌های پوستی کمک می‌کند تا نواحی خشک را مرطوب و همچنین چربی نواحی چرب را کنترل نموده تا پوستی متعادل داشته باشید. نگهداری ازاین‌گونه پوست‌ها تلاش و حوصله بیشتری می‌طلبد. زیرا رعایت کلیه اصول جهت محافظت و نگهداری دو نوع مختلف پوست و به طور همزمان را در دو بخش مجزا از شما طلب می نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *